نوار ابزار ویندوز مدیا پلیر در ویندوز ۷ و ۸

توسط

یکی از قابلیت های دوست داشتنی ویندوز مدیا پلیر ویندوز در نسخه های ۱۰ و ۱۱ می توان به این مورد اشاره کرد ، که زمان کوچک کردن برنامه (minimize) یک کنترل پلیر کوچیک در تسکبار  ایجاد میشد ، ولی متأسفانه در نسخۀ ۱۲ و در ویندوز ۷ و۸ این قابلیت برداشته شده است .

یکی از عیب های بزرگ این فرمت جدید اینه که تایم لاین آهنگ یا فیلم را نشان نداده و برای جلو و عقب رفتن حتماً باید پلیر رو باز کنید یا هیج کنترلی برای کم و زیاد کردن صدای آهنگ در اختیار شما نیست ! در این آموزش نحوه فعال کردن این قابلیت آموزش داده می شود . جهت فعال کردن مراحل زیر رو دنبال کنید :

۱-ابتدا باید  فایل DLL به نام  فایل wmpband.dll را که در نسخه ۱۲ برنامه وجود ندارد ، از لینک زیر دانلود کرده و بنا به نوع ویندوز خود ۳۲ یا ۶۴ بیتی در مسیر های مربوطه کپی نمایید . در واقع این فایل مربوط به ویندوز ویستا می باشد ، که مایکروسافت در نسخه بعدی آن را حذف نموده است .

۳۲bit or x86

۶۴bit or x64

۲-پس از دانلود فایل فوق ، فایل را از حالت فشرده خارج کرده و بنا به نوع ویندوز خود مراحل زیر را انجام دهید :

برای ویندوز ۳۲ بیتی :

فایل wmpband.dll را از فولدر ۳۲bit or x86 در فولدر Windows Media Player در Program Files کپی نمایید . می توانید با تایپ دستور %programfiles%\Windows Media Player در قسمت Run یا در آدرس بار بالای صفحه ، راحت تر به فولدر مذکور دسترسی پیدا کنید .

برای ویندوز ۶۴ بیتی :

فایل wmpband.dll را از فولدر ۶۴bit or x64 در فولدر Windows Media Player در Program Filesکپی نمایید . می توانید با تایپ دستور %programfiles%\Windows Media Player در قسمت Run یا در آدرس بار بالای صفحه ، راحت تر به فولدر مذکور دسترسی پیدا کنید . علاوه بر این باید فایل  wmpband.dll  را در مسیر  %programfiles(x86)%\Windows Media Player نیز کپی نمایید .
۳- حال باید فایل  wmpband.dll در رجیستری ویندوز تعریف شود . بدین منظور ابتدا باید یکی از سرویس های  Windows Media Player را غیر فعال کرده و پس از تعریف فایل مذکور در رجیستری ویندوز ، مجددا آن را فعال نماییم .
برای غیر فعال کردن سرویس Windows Media Player Network Sharing می توانید یکی از روش های زیر را استفاده کنید :
روش اول : در قسمت Run ویندوز ، دستور cmd را تایپ کنید و سپس دستورهای زیر به ترتیب اجرا نمایید :
  • net stop WMPNetworkSvc
  • regsvr32 “%ProgramFiles%\Windows Media Player\wmpband.dll”
  • net start WMPNetworkSvc

روش دوم : با کلیک راست بر روی گزینه Computer  گزینه Manage را انتخاب نمایید . سپس روی گزینه Services & Applications -> Services کلیک نمایید یا می توانید در قسمت Run با تایپ services.msc صفحه مربوط به سرویس ها را باز کنید و در لیست باز شده گزینه Windows Media Player Network Sharing را یافته و با کلیک راست بر روی آن ، گزینه Stop را از سمت چپ در بالای صفحه انتخاب نمایید . سپس در قسمت Run دستور cmd را تایپ کنید و دستور regsvr32 “%programfiles%\Windows Media Player\wmpband.dll” را وارد نمایید . حال می توانید سرویس Windows Media Player Network Sharing را مجددا Start نمایید .

حال کافی است با کلیک راست روی Toolbar گزینه Windows Media Player را انتخاب کنید  :

حال کنترل های برنامه Windows Media Player  همچون گذشته در Taskbar شما قرارخواهد گرفت .

در صورت تمایل می توانید آموزش ویدیویی را در فایل زیر ملاحظه کنید :

ممکن است بپسندید